Сергій Ребров та новачки в офіційних турнірах.

У зустрічі між національними командами України та Грузії, яка завершилася з рахунком 1:0, відбулася знакова подія: тренер Сергій Ребров дав шанс дебютувати одразу трьом гравцям - Івану Калюжному, Олександру Назаренку та Дмитру Криськіву.

У нашій національній команді випадки, коли в одній грі дебютують три новачки, не є чимось унікальним. Історія пам'ятає й більше таких моментів. Проте, якщо відкинути товариські зустрічі, що зазвичай проводяться для експериментів, і зосередитися тільки на офіційних турнірах, то поява трьох чи більше нових гравців одночасно — це дійсно рідкісне явище.

Таке до Реброва траплялося тільки тричі. І всі три рази - три десятиріччя тому, під час першого для збірної Україні відбору Євро-1996.

Рекорд, який встановив Олег Базилевич, став для нього несподіваним досягненням. Напередодні важливого відбіркового матчу проти збірної Литви, що відбувся 7 вересня 1994 року, він не зміг досягти згоди з Йожефом Сабо, головним тренером Динамо. Ця гра мала стати кульмінацією півторарічної роботи тренерського штабу. Тим часом Динамо готувалося до свого дебюту в груповому етапі Ліги Чемпіонів, і в цьому контексті Базилевич не зміг переконати Сабо у своєму баченні стосовно відбору гравців з київського клубу.

Наслідком цього непорозуміння стало те, що в стартовому складі національної команди опинилися одразу чотири новачки. Зокрема, Ігор Петров з "Шахтаря" отримав капітанську пов'язку, а також на полі з перших хвилин з'явилися Олександр Євтушок, Віктор Скрипник та Олег Протасов. На початку другого тайму до гри приєднався Сергій Нагорняк. Не дивно, що виступ нашої команди виявився не найкращим: Вальдас Іванаускас став героєм матчу, який завершився перемогою литовців з рахунком 2:0. У результаті Олег Базилевич був змушений залишити свою посаду.

У листопаді 1994 року, коли Йожеф Сабо вже виконував обов'язки головного тренера національної збірної, в матчі проти Естонії відбувся дебют для Геннадія Орбу, Олександра Шовковського та Олега Суслова, який замінив Шовковського наприкінці зустрічі. Ця гра завершилася перемогою України з рахунком 3:0 і стала нашою першою офіційною перемогою на міжнародній арені.

А у березні 1995-го у виїзному матчі проти збірної Хорватії тренерський штаб на чолі з Анатолієм Коньковим не побоявся випустити чотирьох дебютантів одразу у стартовому складі. Це - Сергій Мізін, Юрій Калитвинцев (тільки-тільки дебютував за київське Динамо після переїзду в Україну від східних сусідів), Юрій Мартинов (представник клубу Першої (!) ліги Зірки-НІБАС) та 18-річний Андрій Шевченко. Результат - 0:4, але та збірна Хорватії мала надзвичайно сильний склад - Шукер, Бобан, Бокшіч, Просінечки, Ярні, Біліч, Асановіч.

Минуло вже 29 років, і ось у березні 2024 року, під час першого матчу плейоф відбору на Євро-2024, який проходив на виїзді проти команди Боснії та Герцеговини, тренер Сергій Ребров вирішив дати шанс трьом новачкам. У стартовому складі з'явився Володимир Бражко, а також на заміну вийшли Олексій Гуцуляк і Максим Таловєров. Цей важливий поєдинок завершився перемогою української збірної з рахунком 2:1. У другому матчі плейоф команда знову була сильною і здолала Ісландію з тим же рахунком 2:1, тим самим забезпечивши собі місце у фінальному турнірі.

Вікторія у матчі з Грузією стала п'ятим випадком в рамках офіційного турніру, в якому збірна України задіяла трьох та більше дебютантів. Третім - переможним. Другим - під керівництвом Сергія Реброва, і другим - переможним.

Хоча в цілому у Реброва, порівняно з іншими тренерами, відносно небагато дебютантів. За 19 матчів -- тільки дев'ять футболістів. Для порівняння: у Леоніда Буряка -- 17 дебютантів за ті ж 19 матчів, в Олексія Михайличенка -- 20 за 21 матч, у Валерія Лобановського -- 21 за 18 матчів.

Related posts